OSTATNI CICHOCIEMNY W KOŃSKICH

W dniu 12 czerwca 2017 r. na uroczystości nadania imienia Cichociemnych jednemu z koneckich rond przybył, w asyście Jednostki Wojskowej AGAT, ostatni żyjący Cichociemny – kapitan Aleksander Tarnawski „Upłaz”.  

Inicjatywa upamiętnienia w ten sposób Cichociemnych oraz zaproszenia kapitana Aleksandra Tarnawskiego wyszła od Jana Nowaka z „Fundacji Pamięć i Niepodległość.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystości rozpoczęły się przy rondzie u zbiegu ulic Starowarszawskiej, Warszawskiej i Wojska Polskiego, a następnie odwiedzono cmentarz konecki, w tym Pomnik Partyzantów.  

Na koniec wydarzeń odbyło się w Bibliotece im. Cezarego Chlebowskiego spotkanie z kapitanem Tarnawskim oraz autorami książki o nim - „Ostatni” – Emilem Maratem oraz Michałem Wójcikiem.

Biogram Aleksandra Tarnawskiego


 

SŁAWOMIR SZMAL W WĄCHOCKU

19 maja 2017 r. z inicjatywy Jana Nowaka z "Fundacji Pamięć i Niepodległość", w związku z promocją najnowszego wydania książki Cezarego Chlebowskiego "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" bramkarz Sławomir Szmal z Vive  Kielce odwiedził Wąchock. 

Na spotkaniu w Gimnazjum Publicznym w Wąchocku doszło do spotkania z młodzieżą i podzieleniem się refleksjami na temat książki, której Pan Sławomir Szmal jest wielbicielem.  

W spotkaniu uczestniczył także zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i oraz Szczepan Mróz - prezes Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt".  

Sławomir Szmal rozmawiał z młodzieżą szkolną, w tym z gimnazjalnej drużyny piłki ręcznej, podpisywał koszulki, pozował do wspólnych fotografii i poznawał Wąchock.  

Następnie grupa zwiedziła Klasztor Cystersów, gdzie oddano hołdu pamięci  partyzantowi, cichociemnemu mjr. Janowi Piwnikowi "Ponuremu" i jego żołnierzom. Oprowadzanie w klasztorze cystersów poprowadził br. Albert Gizan.   

Na zakończenie delegacja młodzieży i Pan Sławomir Szmal złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku mjr Jana Piwnika „Ponurego”.

 


 

VIII wydanie książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego

Od kwietnia 2017 r. w sprzedaży znajduje się VIII wydanie książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego [Spółdzielnia wydawnicza „Czytelnik”].  

Książka jest najbardziej znanym opisem wydarzeń związanych z partyzantką działającą na ziemiach świętokrzyskich podczas II wojny światowej, której centralną postacią jest legendarny major Jan Piwnik „Ponury”.

W obecnej edycji książki Cezarego Chlebowskiego zamieszczono nową przedmowę (napisaną przez Marka Jedynaka), poświęconą problematyce badań nad życiorysami kadry oficerskiej AK, a także przejrzano i zaktualizowano przypisy oraz aneks, który zawiera kompletną – według dzisiejszego stanu wiedzy – listę oficerów i żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. 

20 kwietnia promocja książki odbyła się w Bibliotece Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich. W spotkaniu uczestniczył syn autora - Pan Tomasz Chlebowski, Marek Jedynak (autor przedmowy) i Tomasz Zwoliński (SW „Czytelnik”). Fragmenty książki przeczytał aktor Maciej Rayzacher (m.in. serial „Czarne chmury”).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

POGRZEB KPT. STANISŁAWA JANISZEWSKIEGO "DEWAJTISA"

 W dniu 5 kwietnia 2017 r. na cmentarzu w Końskich odbył się pogrzeb kapitana Stanisława Janiszewskiego - „Dewajtisa” (1921-2017), zmarłego w dniu 31 marca.  

W uroczystości pogrzebowej, która rozpoczęła się w Kościele św. Anny, oprócz krewnych Kapitana udział wzięło wojsko i poczty sztandarowe, jak również kombatanci, samorządowcy oraz wielu mieszkańców miasta.  

Wicewojewoda świętokrzyski A. Bętkowski przywiózł Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który „Dewajtisowi” przyznał pośmiertnie prezydent Andrzej Duda „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk kombatanckich, za pielęgnowanie pamięci historycznej Polski”.  

Stanisław Janiszewski był także bohaterem filmu dokumentalnego "Dewajtis" w reżyserii Anny Kuśmierczyk (pochodzącej z Końskich). Premiera filmu odbyła się w 2013 r.

Biogram Stanisława Janiszewskiego "Dewajtisa" (autor: Marek Jedynak). 


 

BYTNAROWIE W NIEKŁANIU WIELKIM – ARTYKUŁ W „ECHU DNIA”

W wydaniu z 24 marca 2017 r. gazety „Echo Dnia”  zamieszczono artykuł dotyczący pobytu  Jana Bytnara „Rudego” [bohatera „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego] i jego rodziny w Niekłaniu Wielkim w okresie 1921-1926. 

Jest to kolejne przypomnienie, a właściwie rozpowszechnienie ciekawej informacji o związkach tej patriotycznej rodziny z ziemią konecką.  

W Niekłaniu w 1924 r. urodziła się zresztą siostra "Rudego" - Danuta Dziekańska.  

W październiku 2016 r. podczas corocznych uroczystości w Niekłaniu Wielkim ku czci mieszkańców, którzy na Ziemi Niekłańskiej polegli lub zostali zamordowani w podczas II wojny światowej, gośćmi uroczystości była rodzina Jana Bytnara "Rudego" – Barbara Borkowska, siostrzenica „Rudego” oraz jej syn - Julian Borkowski, aktualnie historyk, który przedstawił historię Bytnarów.  

Ponadto w koneckiej Bibliotece im. Cezarego Chlebowskiego odbyło się kolejne spotkanie z Julianem Borkowskim, który opowiedział o powstaniu książki „Kamienie na szaniec”, jak również o losach rodziny „Rudego”.   

W październiku 2017 r. planowane jest odsłonięcie tablicy w Niekłaniu upamiętniającej Zdzisławę i Stanisława Bytnarów.   

Biogram - Zdzisława Bytnar (1901-1994)

Biogram - Stanisław Bytnar (1897-1945)

Biogram - Jan Bytnar "Rudy" (1921-1943) 

Biogram - Danuta Dziekańska (1924-2008)