"CZARNE CHMURY NAD AKTOREM"

Na kanale youtube zaprezentowany został film dokumentalny „Czarne chmury nad aktorem” (produkcja: Fundacja Proscenium, reżyseria: Włodzimierz Gołaszewski).

Film ukazuje ważną, także dla naszego regionu, postać Macieja Rayzachera  - aktora filmowego i teatralnego znanego m.in. z roli w serialu "Czarne chmury".

W latach siedemdziesiątych Maciej Rayzacher zaangażowany był w działalność opozycyjną, co wiązało się z represjami i przerwaniem kariery aktorskiej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany na okres od 13 grudnia 1981 do 20 marca 1982. Po zwolnieniu organizował pomoc dla represjonowanych i ich rodzin, brał udział w tzw. Mszach za Ojczyznę. 

Maciej Rayzacher jest mocno związany z upamiętnianiem bohaterów Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i "Nurt". Wielokrotnie gościł podczas uroczystości na Wykusie i Koneckiego Września.  

W filmie oprócz Macieja Rayzachera, jego żony Jolanty i córki Agnieszki występują: Zofia Romaszewska, s. Małgorzata Chmielewska, Mirosław Chojecki, Kazimierz Kaczor, Marian Opania, Wojciech Pszoniak oraz Sylwia Wirska.

Zobacz film "Czarne chmury nad aktorem".