KAZANÓW

 

Pomnik pamięci żołnierzy bitwy o Kazanów we wrześniu 1939 r.

 

 

 

7  i 8 września 36 Dywizja Piechoty stoczyła pod Kazanowem bitwę z Dywizjami Wehrmachtu. Stroną polską dowodził Przemysław Nakoniecznikoff ze 163 pułku piechoty. Walki trwały wiele godzin, rozciągnęły się na kolejny dzień, spłonęło większość budynków. Polacy odbijali Kazanów kilkukrotnie. Zginęło ok. 50 żołnierzy. 

"Rankiem 7 września 163 pułk piechoty obsadził II batalionem odcinek Modliszewice – Sierosławice, a batalionem III Kazanów. I batalion jako odwód znalazł się w lesie „Karolinów”. I batalion 165 pułku piechoty zajął pozycje na skraju lasu pod Rogowem, a II batalion 165 pułku piechoty w rejonie Koziej Woli. Batalion zbiorczy z 7 Dywizji Piechoty obsadził stanowiska na skraju lasu pod Piłą, a I bateria 7 pal w centrum ugrupowania. Kawaleria dywizyjna stanowiła ubezpieczenie w rejonie Baryczy. Około południa po przygotowaniu artyleryjskim ruszył atak Niemców na pozycje 36 Dywizji Piechoty. Podczas zaciętych walk płonący Kazanów kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie kontratak na bagnety odwodowego I batalionu 163 pułku piechoty wyrzucił wroga ze wsi."[https://pl.wikipedia.org/wiki/36_Dywizja_Piechoty_(II_RP)]

Na pomniku jest tablica, którą odsłonięto 7 września 1969 roku. Napis na tablicy:„Cześć i chwała bohaterskim żołnierzom polskim, którzy w 1939 roku stoczyli dwudniowy bój z przeważającymi siłami hord hitlerowskich o Kazanów, w XXX rocznicę napaści Niemiec Hitlerowskich na Polskę – mieszkańcy powiatu koneckiego”.

Druga tablicę ufundowali koledzy poległych żołnierzy z 36 Dywizji Piechoty.

Więcej: konskie.org oraz Lista poległych żołnierzy 163 pp ze 36 dywizji