ODSŁONIĘCIE TABLICY – PAMIĘCI RODZINY BYTNARÓW

Z inicjatywy Fundacji Pamięć i Niepodległość dnia 15 października 2017 r. w Niekłaniu Wielkim w Szkole Podstawowej im. Karola Niedzielskiego „Dobosza” miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt rodziny Bytnarów w latach 1920-1926 w tej miejscowości.

Zdzisława i Stanisław Bytnarowie w okresie 1920 - 1926 byli kierownikami szkoły w Niekłaniu oraz animatorami życia społecznego wsi.

To tutaj wychowywał się ich syn - Jan Bytnar „Rudy”, jeden z bohaterów „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego.

W Niekłaniu w 1924 r.  urodziła się córka - Danuta Dziekańska z domu Bytnar - „Duśka”.

Tablicę w trakcie corocznej uroczystości tzw. Niekłańskiego Października odsłonili Barbara Borkowska (córka „Duśki”) i Julian Borkowski (wnuk „Duśki”).

W uroczystościach wzięli też udział członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” -  Anna Roczkowska i Jan Nowak.

Dzieci i młodzież ze szkoły otrzymały książki o historii batalionu „Zośka”, w tym historii kwatery na Powązkach.

W nagrodę za wspaniałą pracę wychowawczą w Niekłaniu Zdzisława i Stanisław Bytnarowie zostali skierowani do pracy pedagogicznej w Warszawie.

W przyszłym roku planowane jest na ziemi koneckiej nadanie imienia Zdzisławy i Stanisława Bytnarów Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Baryczy koło Końskich.