SPOTKANIE Z MIROSŁAWEM CHOJECKIM I MICHAŁEM PŁOSKIM

25 października 2017 przy współpracy Fundacji "Pamięć i Niepodległość" oraz Biblioteki im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich zorganizowane zostało spotkanie, którego bohaterami byli Mirosław Chojecki i Michał Płoski.

Tytuł spotkania "Jak przy pomocy gumki od majtek obaliliśmy komunizm" nawiązywał do ich działalności opozycyjnej w czasach PRL, gdzie zajmowali się kolportażem i drukiem publikacji drugiego obiegu (m.in. poezji Czesława Miłosza, prozy Herlinga- Grudzińskiego, Hłaski, Gombrowicza, Orwella czy Sołżenicyna).

Mirosław Chojecki (ur. 1949 r. w Warszawie) należał do organizatorów Komitetu Obrony Robotników. We wrześniu 1977 stworzył Niezależną Oficynę Wydawniczą „NOWa”, największe działające poza cenzurą wydawnictwo. Wielokrotnie aresztowany i zatrzymywany za działalność opozycyjną.

Michał Płoski (ur. 1951 r. w Kielcach) w 1981 r. był kierownikiem Biblioteki Głównej Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, a za swoją działalność był internowany w czasie stanu wojennego. Od wielu lat jest natomiast twórcą ikon, a ponadto autorem publikacji i tekstów w miesięczniku „Więź” oraz autorem książek „Notatki z pustelni”, „Suche liście” oraz „Mała cisza”.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania.