PAMIĘCI PPŁK. LEOPOLDA KRIZARA "CZEREMOSZA"

 17 października 2018 przed budynkiem świetlicy w Starym Sokołowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej ppłk. Leopoldowi Krizarowi ps. „Czeremosz”.

Ppłk. Lepold Krizar był jednym z cichociemnych. Zginął podczas operacji lotniczej krypt. „Poldek 1”, nocą z 16 na 17 października 1944 roku.

W trakcie desantowania zaplątał się w taśmy statyczne pozostałe na zewnątrz samolotu po jego poprzednikach. Ppłk "Czeremosz" spadł w Lesie Kólcowodka pomiędzy Sokołowem a Dziebałtowem. Jego zwłoki odnalezione zostały 22 października 1944 r.

Więcej o ostatnim skoku "Czeremosza" - www.konskie.org


 

TROPAMI ŻOŁNIERZY "PONUREGO"

Dzięki dofinansowaniu ze środków z Programu Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu kultury w 2018 r., wydała przewodnik turystyczny pt. Tropami żołnierzy „Ponurego”.

Wydawnictwo ma za zadanie wprowadzić czytelników na szlaki żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”, które działały 75 lat temu na Konecczyźnie. Jest to katalog pomników – głazów pamięci oraz tablic upamiętniających najważniejsze wydarzenia z historii Zgrupowań por. cc. Jana Piwnika „Ponurego”. Przewodnik zawiera opisy pomników wraz z fotografiami i informacjami o wydarzeniu, które zostało upamiętnione. Poza mapą, każde miejsce posiada koordynaty GPS.

Publikacja zostanie zaprezentowana podczas obchodów „Koneckiego Września”, uroczystości poświęconej partyzantom walczącym w latach II wojny światowej na Ziemi Koneckiej. Jest hołdem dla podkomendnych ppor. cc. Waldemara Szwieca „Robota”, którzy nocą 31 sierpnia / 1 września 1943 r. zdobyli na kilka godzin Końskie. Ci sami żołnierze 40 lat później ustanowili uroczystości „Koneckiego Września”. W latach osiemdziesiątych XX w. własnym sumptem również kolportowali podobne wydawnictwa.

Folder Tropami żołnierzy „Ponurego” dystrybuowany będzie bezpłatnie podczas uroczystości „Koneckiego Września”, a następnie aż do wyczerpania nakładu w Informacji Turystycznej w Końskich przy ul. Partyzantów 1 (budynek biblioteki). Cyfrową wersję przewodnika w formacie pdf można pobrać  tutaj [klik].

 

 

 


 

KONECKI WRZESIEŃ 2018

 PIĄTEK, 31 SIERPNIA 2018 r.

17:00 – w Domu Kultury w Końskich odbędzie pokaz filmu pt. Robot. Niezwykła historia Waldemara Szwieca.

scenariusz: Marek Jedynak i Wojciech Niebelski, reżyseria: Wojciech Niebelski, Marek Wrona

producent: Fundacja Kultury im. Stefana Kudelskiego, Kielce 2018

 SOBOTA, 1 WRZEŚNIA 2018 r.

15:30 – Zbiórka uczestników uroczystości na parkingu obok cmentarza (ul. Browarna w Końskich).

15:45 – Przemarsz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji pod Pomnik Partyzantów.

16:00 – Apel Poległych pod Pomnikiem Partyzantów.

18:00 – Wieczór wspomnień. Premiera książek:

– Mariana Wikiery pt. Tropem Cichociemnych na Ziemi Koneckiej – kurier Jan Ciaś „Kula”

– Tadeusza Banaszka pt. Powiat konecki w przygotowaniach państwa w latach 1921-1939 (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego.)

 NIEDZIELA, 2 WRZEŚNIA 2018 r.

9:30 Msza Święta Polowa (Kolegiata Św. Mikołaja w Końskich).

17:00 Występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (Scena Letnia w Parku Miejskim w Końskich).  


 

OŚRODEK W BARYCZY Z IMIENIEM ZDZISŁAWY I STANISŁAWA BYTNARÓW

 15 czerwca 2018 r.  nadano Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Baryczy imię Zdzisławy i Stanisława Bytnarów. 

Gościem honorowym uroczystości miała być Barbara Wachowicz – jedna z inicjatorek nadania szkole imienia, która zmarła tydzień przed uroczystością. Pogrzeb tej wspaniałej pisarki odbył się także 15 czerwca.   

Obecna na miejscu była legenda Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska a także członkowie rodziny Bytnarów: Barbara Borkowska i Julian Borkowski.

 fot. tkn24


 

SPOTKANIE Z MIROSŁAWEM CHOJECKIM I MICHAŁEM PŁOSKIM

25 października 2017 przy współpracy Fundacji "Pamięć i Niepodległość" oraz Biblioteki im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich zorganizowane zostało spotkanie, którego bohaterami byli Mirosław Chojecki i Michał Płoski.

Tytuł spotkania "Jak przy pomocy gumki od majtek obaliliśmy komunizm" nawiązywał do ich działalności opozycyjnej w czasach PRL, gdzie zajmowali się kolportażem i drukiem publikacji drugiego obiegu (m.in. poezji Czesława Miłosza, prozy Herlinga- Grudzińskiego, Hłaski, Gombrowicza, Orwella czy Sołżenicyna).

Mirosław Chojecki (ur. 1949 r. w Warszawie) należał do organizatorów Komitetu Obrony Robotników. We wrześniu 1977 stworzył Niezależną Oficynę Wydawniczą „NOWa”, największe działające poza cenzurą wydawnictwo. Wielokrotnie aresztowany i zatrzymywany za działalność opozycyjną.

Michał Płoski (ur. 1951 r. w Kielcach) w 1981 r. był kierownikiem Biblioteki Głównej Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, a za swoją działalność był internowany w czasie stanu wojennego. Od wielu lat jest natomiast twórcą ikon, a ponadto autorem publikacji i tekstów w miesięczniku „Więź” oraz autorem książek „Notatki z pustelni”, „Suche liście” oraz „Mała cisza”.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania.

 

 


 

DYSKUSJA O "POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE"

19 października 2017 na Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się ciekawa dyskusja na temat książki Cezarego Chlebowskiego „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”.

W rozmowie wzięli udział m.in. dr Marek Jedynak (przewodniczący rady programowej Fundacji), Konrad Łęcki (reżyser, twórca „Wyklętego”) oraz Sławomir Szmal (piłkarz ręczny PGE Vive Kielce i miłośnik książki).

Konrad Łęcki podzielił się informacjami na temat przygotowywanej ekranizacji książki. Zdjęcia do filmu mają się rozpocząć w kwietniu przyszłego roku.

Ósme zaktualizowane i poszerzone wydanie książki pojawiło się wiosną br. nakładem Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”.

 

 

 


 

ODSŁONIĘCIE TABLICY – PAMIĘCI RODZINY BYTNARÓW

Z inicjatywy Fundacji Pamięć i Niepodległość dnia 15 października 2017 r. w Niekłaniu Wielkim w Szkole Podstawowej im. Karola Niedzielskiego „Dobosza” miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt rodziny Bytnarów w latach 1920-1926 w tej miejscowości.

Zdzisława i Stanisław Bytnarowie w okresie 1920 - 1926 byli kierownikami szkoły w Niekłaniu oraz animatorami życia społecznego wsi.

To tutaj wychowywał się ich syn - Jan Bytnar „Rudy”, jeden z bohaterów „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego.

W Niekłaniu w 1924 r.  urodziła się córka - Danuta Dziekańska z domu Bytnar - „Duśka”.

Tablicę w trakcie corocznej uroczystości tzw. Niekłańskiego Października odsłonili Barbara Borkowska (córka „Duśki”) i Julian Borkowski (wnuk „Duśki”).

W uroczystościach wzięli też udział członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” -  Anna Roczkowska i Jan Nowak.

Dzieci i młodzież ze szkoły otrzymały książki o historii batalionu „Zośka”, w tym historii kwatery na Powązkach.

W nagrodę za wspaniałą pracę wychowawczą w Niekłaniu Zdzisława i Stanisław Bytnarowie zostali skierowani do pracy pedagogicznej w Warszawie.

W przyszłym roku planowane jest na ziemi koneckiej nadanie imienia Zdzisławy i Stanisława Bytnarów Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Baryczy koło Końskich. 

 

 


 

ROCZNICA BITWY „NA PIECYKACH” KOŁO RUSKIEGO BRODU – 6 PAŹDZIERNIKA 1944 R.

Co roku na początku października w Kościele pw. św. Teresy w Ruskim Brodzie odbywa się msza w rocznicę bitwy „na Piecykach”.

W uroczystości oprócz kombatantów i ich rodzin, przedstawicieli urzędu gminy oraz pocztów sztandarowych uczestniczy córka Antoniego Hedy „Szarego” – Pani Teresa Heda – Snopkiewicz.

Inicjatorem uroczystości jest Lech Madej, żołnierz oddziału „Szarego”.

Bitwa „na Piecykach” (w okolicach gajówki Piecyki) stoczona została 6 października 1944 r. Oddział Antoniego Hedy „Szarego” rozbił siły niemieckie, prowadzące działania na terenie lasów przysuskich.

Historię bitwy opisał Radosław Nowek na stronie konskie.org.

 

 


 

SPOTKANIE Z BARBARĄ WACHOWICZ W KOŃSKICH

W dniu 5 września 2017 r. w Bibliotece im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich z inicjatywy „Fundacji Pamięć i Niepodległość” odbyło się spotkanie autorskie z Panią Barbarą Wachowicz, znakomitą pisarką i autorką biografii wielkich Polaków. 

Spotkanie zorganizowano pod tytułem: „Kto Cię Polsko będzie kochał?” 

Pisarka we wspaniałej gawędzie, okraszonej motywami muzycznymi, przypomniała licznie zgromadzonej publiczności (wypełnione dwie sale biblioteki) świat polskich bohaterów i symboli patriotyzmu (Tadeusz Kościuszko, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Fryderyk Chopin).  

Wcześniej Pani Barbara Wachowicz odwiedziła Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Baryczy, któremu w przyszłym roku ma zostać nadane imię Zdzisławy i Stanisława Bytnarów (rodzice Jana Bytnara „Rudego” z książki „Kamienie na szaniec”), których Pisarka wymieniała w swej twórczości. 

Pani Barbara Wachowicz jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a także Studium Historii i Teorii Filmu w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej. Pisarka, która propaguje patriotyzm, postawy honoru i prawości.  

Autorka opowieści o życiu, twórczości, miłościach i tajemnicach wielkich Polaków: Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Żeromskiego, Kościuszki, a także o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa. 

Biogram: http://sppwarszawa.pl/czlonkowie/barbara-wachowicz/  


 

OSTATNI CICHOCIEMNY W KOŃSKICH

W dniu 12 czerwca 2017 r. na uroczystości nadania imienia Cichociemnych jednemu z koneckich rond przybył, w asyście Jednostki Wojskowej AGAT, ostatni żyjący Cichociemny – kapitan Aleksander Tarnawski „Upłaz”.  

Inicjatywa upamiętnienia w ten sposób Cichociemnych oraz zaproszenia kapitana Aleksandra Tarnawskiego wyszła od Jana Nowaka z „Fundacji Pamięć i Niepodległość.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystości rozpoczęły się przy rondzie u zbiegu ulic Starowarszawskiej, Warszawskiej i Wojska Polskiego, a następnie odwiedzono cmentarz konecki, w tym Pomnik Partyzantów.  

Na koniec wydarzeń odbyło się w Bibliotece im. Cezarego Chlebowskiego spotkanie z kapitanem Tarnawskim oraz autorami książki o nim - „Ostatni” – Emilem Maratem oraz Michałem Wójcikiem.

Biogram Aleksandra Tarnawskiego


 

SŁAWOMIR SZMAL W WĄCHOCKU

19 maja 2017 r. z inicjatywy Jana Nowaka z "Fundacji Pamięć i Niepodległość", w związku z promocją najnowszego wydania książki Cezarego Chlebowskiego "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" bramkarz Sławomir Szmal z Vive  Kielce odwiedził Wąchock. 

Na spotkaniu w Gimnazjum Publicznym w Wąchocku doszło do spotkania z młodzieżą i podzieleniem się refleksjami na temat książki, której Pan Sławomir Szmal jest wielbicielem.  

W spotkaniu uczestniczył także zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i oraz Szczepan Mróz - prezes Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt".  

Sławomir Szmal rozmawiał z młodzieżą szkolną, w tym z gimnazjalnej drużyny piłki ręcznej, podpisywał koszulki, pozował do wspólnych fotografii i poznawał Wąchock.  

Następnie grupa zwiedziła Klasztor Cystersów, gdzie oddano hołdu pamięci  partyzantowi, cichociemnemu mjr. Janowi Piwnikowi "Ponuremu" i jego żołnierzom. Oprowadzanie w klasztorze cystersów poprowadził br. Albert Gizan.   

Na zakończenie delegacja młodzieży i Pan Sławomir Szmal złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku mjr Jana Piwnika „Ponurego”.

 


 

VIII wydanie książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego

Od kwietnia 2017 r. w sprzedaży znajduje się VIII wydanie książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego [Spółdzielnia wydawnicza „Czytelnik”].  

Książka jest najbardziej znanym opisem wydarzeń związanych z partyzantką działającą na ziemiach świętokrzyskich podczas II wojny światowej, której centralną postacią jest legendarny major Jan Piwnik „Ponury”.

W obecnej edycji książki Cezarego Chlebowskiego zamieszczono nową przedmowę (napisaną przez Marka Jedynaka), poświęconą problematyce badań nad życiorysami kadry oficerskiej AK, a także przejrzano i zaktualizowano przypisy oraz aneks, który zawiera kompletną – według dzisiejszego stanu wiedzy – listę oficerów i żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. 

20 kwietnia promocja książki odbyła się w Bibliotece Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich. W spotkaniu uczestniczył syn autora - Pan Tomasz Chlebowski, Marek Jedynak (autor przedmowy) i Tomasz Zwoliński (SW „Czytelnik”). Fragmenty książki przeczytał aktor Maciej Rayzacher (m.in. serial „Czarne chmury”).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

POGRZEB KPT. STANISŁAWA JANISZEWSKIEGO "DEWAJTISA"

 W dniu 5 kwietnia 2017 r. na cmentarzu w Końskich odbył się pogrzeb kapitana Stanisława Janiszewskiego - „Dewajtisa” (1921-2017), zmarłego w dniu 31 marca.  

W uroczystości pogrzebowej, która rozpoczęła się w Kościele św. Anny, oprócz krewnych Kapitana udział wzięło wojsko i poczty sztandarowe, jak również kombatanci, samorządowcy oraz wielu mieszkańców miasta.  

Wicewojewoda świętokrzyski A. Bętkowski przywiózł Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który „Dewajtisowi” przyznał pośmiertnie prezydent Andrzej Duda „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk kombatanckich, za pielęgnowanie pamięci historycznej Polski”.  

Stanisław Janiszewski był także bohaterem filmu dokumentalnego "Dewajtis" w reżyserii Anny Kuśmierczyk (pochodzącej z Końskich). Premiera filmu odbyła się w 2013 r.

Biogram Stanisława Janiszewskiego "Dewajtisa" (autor: Marek Jedynak). 


 

BYTNAROWIE W NIEKŁANIU WIELKIM – ARTYKUŁ W „ECHU DNIA”

W wydaniu z 24 marca 2017 r. gazety „Echo Dnia”  zamieszczono artykuł dotyczący pobytu  Jana Bytnara „Rudego” [bohatera „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego] i jego rodziny w Niekłaniu Wielkim w okresie 1921-1926. 

Jest to kolejne przypomnienie, a właściwie rozpowszechnienie ciekawej informacji o związkach tej patriotycznej rodziny z ziemią konecką.  

W Niekłaniu w 1924 r. urodziła się zresztą siostra "Rudego" - Danuta Dziekańska.  

W październiku 2016 r. podczas corocznych uroczystości w Niekłaniu Wielkim ku czci mieszkańców, którzy na Ziemi Niekłańskiej polegli lub zostali zamordowani w podczas II wojny światowej, gośćmi uroczystości była rodzina Jana Bytnara "Rudego" – Barbara Borkowska, siostrzenica „Rudego” oraz jej syn - Julian Borkowski, aktualnie historyk, który przedstawił historię Bytnarów.  

Ponadto w koneckiej Bibliotece im. Cezarego Chlebowskiego odbyło się kolejne spotkanie z Julianem Borkowskim, który opowiedział o powstaniu książki „Kamienie na szaniec”, jak również o losach rodziny „Rudego”.   

W październiku 2017 r. planowane jest odsłonięcie tablicy w Niekłaniu upamiętniającej Zdzisławę i Stanisława Bytnarów.   

Biogram - Zdzisława Bytnar (1901-1994)

Biogram - Stanisław Bytnar (1897-1945)

Biogram - Jan Bytnar "Rudy" (1921-1943) 

Biogram - Danuta Dziekańska (1924-2008)